בואו לעקוב אחרינו

רב הנסתר על הגלוי

שיתוף הפוסט

אביזרי הפרזול במטבח הם לעיתים נסתרים מן העין, אבל גם כאשר לא רואים אותם – קשה להתעלם מהחשיבות המכרעת שלהם במטבח. אי אפשר הרי לדמיין מטבח ללא צירים, מסילות, מנגנונים, מגירות ופריטים אחרים.

הנה כל מה שעליכם לדעת על הרכיבים החיוניים האלה, שמחברים את כלל משתני המטבח לכדי משוואה הומוגנית אחת

שחר בן-פורת ואורן אגמון

צילומים: יצרן

מה דרוש על מנת שמטבח יוכל לעשות את עבודתו נאמנה? ראשית כל, בחירה מוצלחת של האלמנטים הגדולים והמוכרים – בין אם הדלת, החזית, משטחי העבודה, הברזים או כל דבר אחר. בפועל המטבח לא יוכל לתפקד היטב ללא המנגנונים שאמורים להפוך אותו לנוח לעבודה, לפרקטי ולעיתים גם לאסתטי יותר. אלו הם אביזרי הפרזול. דלת שהפתיחה שלה מורכבת, ידית שקשה להחזיק בה, מגירה רועשת או מתקן תלייה קטן מדי הם רק חלק מהדוגמאות לבחירה שגויה של אביזרי פרזול. למרות שלפעמים האביזרים האלו קטנים או אפילו נסתרים מהעין, חייבים להעניק להם את מלוא תשומת הלב.

את המטבח אנחנו מחלקים כיום לשלושה אזורים עיקריים – אזורי בישול, אזורי אחסון ואזורי פינוי וניקיון. החלוקה של הפרזול בהמשך לכך היא לשלוש קבוצות. ישנו פרזול מבני, הכולל תריסים, משקופים וגופי תאורה. פרזול גלוי, הקבוצה השנייה, מכיל את האביזרים הבולטים –  כגון ידיות, מדפים, מתקני תליה, דלתות, קלאפות ועוד. כמובן שיש גם את הפרזול הנסתר: צירים, מעצורים, מסילות וגלגלים, מנגנוני פתיחה, מגירות וכדומה.

הרכיבים הפנימיים

החלק הנסתר של פרזול המטבח הוא בעל חשיבות מכרעת. איכות המוצרים והחלקים הפנימיים שיותקנו במטבח תקבע את היכולת ליהנות מהעיצוב ותשפיע על השימוש בו. בין אמצעי האחסון תמצאו ארונות, מזווה נשלף, מגירות, מדפים ועוד.

מגירות הן הרכיב המרכזי בתחום. מזה שנים שהנטייה היא להרכיב מגירות נשלפות במקום מדפים. מגירה היא פרקטית ואסתטית, מגיעה עם אפשרויות עיצוב מגוונות, מספקת אופני סידור וחלוקה שונים, מסתירה את חוסר הסדר ובעיקר – היא יוצאת אלינו במקום שאנו ניגש אליה, להבדיל ממדף.

למגירות ישנם מגוון מוצרי ומנגנוני פרזול: מסילות או מובילים, מנגנון פתיחה וסגירה, דפנות, תחתית וחזית. הטכנולוגיות הקשורות במרחב המגירות רבות, מגוונות ומעוררות השראה – הן מבחינה עיצובית והן מבחינת מרחבי ההפעלה והשימוש שלהן. בשנים האחרונות שמים דגש רב על טכנולוגיית התנועה של המגירה, בחיפוש אחר תנועה חלקה ושקטה יותר. טרנד עיצובי שרווח כיום הינו מטבח ללא ידיות. המנגנונים התומכים בפתיחה בלחיצה הם טייפ און בלומושן (מנגנון מכני) או סרוו-דרייב (מנגנון חשמלי). בבחירת המגירות למטבח רצוי לבחון את איכות מנגנוני הפתיחה והסגירה והאופן בו הם פועלים.

המגירות הנוכחיות יכולות לשאת משקלים גבוהים (של כ-60-80 ק"ג) ולשמור על יציבות המונעת "שקיעה" של המגירה. רצוי להשתמש במגירות מתכת, על מנת לשמור על התכולה מפני לחות וגם מכיוון שמגירות מתכת מאפשרות להתקין בתוכן בקלות אביזרים המסייעים לשמור על הסדר, מנגנוני פתיחה וסגירה ועוד.

בשוק קיים מגוון מגירות בגדלים ובצורות שונים. בחרו מגירות המתאימות לריהוט במטבח ולרצון האסתטי העיצובי והקפידו שהן תהיינה מותקנות עד הגובה בו ניתן בקלות לפתוח, לסגור, להוציא ולהכניס מוצרים. מגובה מסוים ומעלה רצוי להתקין ארונות, בעוד שבגובה נמוך מגירות מתאימות יותר מאשר מדפים.

כיום מוצעים מתקנים לחלוקת מגירות, כשהשימוש במחיצות פנימיות הוא אחת המגמות הבולטות בשנים האחרונות: המחיצות מאפשרות התאמה של עיצוב המגירה לפריטים המאוחסנים בה ומציעות גישה מהירה לפריטים, סדר ו"הגדלה" של שטח האחסון.

Schueller Next125

צירים, מסילות ומנגנונים

לאחר שהתייחסנו למגירות, חשוב להכיר את הצירים, המסילות והמנגנונים השונים. תפקידם לייעל את השימוש ולאפשר עיצוב מיוחד ונקי של הדלתות, המגירות וכלל רכיבי המטבח. הנקודה המרכזית, בעיקר לטווח הארוך, היא חומרי הגלם. זכרו שהפטנט המוצלח ביותר לא יתפקד כשהוא עשוי מחומרים המושפעים מלחות, מטמפרטורה ומלכלוך, הקיימים תדיר בסביבת העבודה במטבח. בנוסף החלפת מנגנון כזה כרוכה בהוצאה כספית רבה.

למסילות הגלגלים הסטנדרטיות (30 ק"ג) ולמסילות הטלסקופיות (80 ק"ג) נוספו עם השנים פטנטים של מערכות מנגנונים חדישים שיכולים לשדרג מאוד את חווית המשתמש. ניתן לדרוש מנגנונים לפי רצונכם ובחירתכם, גם אם הם צפויים להיות יקרים יותר.

גיוון תמצאו גם בגזרת הצירים, עם צירים שתפקידם למנוע מהמגירה לפגוע בדלת בעת השליפה, טכנולוגיה המאפשרת פתיחה קלה וסגירה שקטה במיוחד, צירים רב תכליתיים להרכבה מהירה ועוד. המנגנונים החדשים מאפשרים פתיחה וסגירה חלקה של מגירה בנגיעה קלה או באופן חשמלי, מנגנון נעילה שימנע פתיחה על ידי הילדים ועוד.

ארון מזווה

דומיסיל

מזווה, ארון לשמירת מזון ומצרכים, הוא רכיב חיוני במטבחים. כדי לבחור במזווה העושה את עבודתו נאמנה – מאפשר מקום אחסון לכל הפריטים, נוח לאחסון ולשליפת מצרכים ורצוי שגם מסודר – חשוב לתכנן אותו בצורה מושכלת. מתקנים משלפים לארונות מזווה מספקים שטח אחסון יקר ומשפרים את נוחות התפעול. מומלץ לתכנן מגירות למזווה רק עד לגובה העיניים, ובמידת האפשר לבחור במדפי זכוכית שקופים שיאפשרו לכם להבחין בתכולת המגירה גם מלמטה. התאימו את המרחקים שבין המגירות לגובה המוצרים המיועדים לאחסון והוסיפו למגירות (למעט האחרונה) דפנות הגבהה להגדלת שטח האחסון.

ציר קליפ-טופ יכול לאפשר לכם לנצל את מלוא רוחב הארון, בעוד שניצול אופטימלי של עומק הארון יכול להיות מושג באמצעות בחירה במגירות בעומק של 65 ס"מ. המלצה נוספת היא לשקול בחיוב הוספה של מערכת לארגון מגירות ארון המזווה, כאשר החלוקה הפנימית משפרת את הארגון ומגדילה בפועל את השטח הזמין.

יש פתרון גם לפינות

הפרזול הפנימי של המטבח הופך להיות מאתגר במקרה של פינות המטבח, שחוסר הנגישות שלהן הקנה להן את הכינוי "הפינה השחורה של השיש". לאחר שתכננתם את תפקיד הפינה במטבח, חשוב לבחור במתקן המתאים. ניתן למצוא כיום מנגנונים חדשים ומתקדמים, עם חידושים באופן פתיחת הדלת, החלוקה למדפים ועוד. הפתרונות המוצעים כוללים ארונות פינתיים שמגירותיהם נשלפות החוצה בתנועה סיבובית; יחידות של מתקנים פינתיים נשלפים; מתקני קרוסלה בשלל צורות, גדלים וקטרים ועוד. אפשרות נפוצה נוספת היא "להרוג" את הפינה ולהתקין מגירות היוצאות בשליפה מלאה.

רכיבים חיצוניים

פרזול החלק החיצוני במטבח כולל את הדלתות. הדלת אינה מוצר פרזול בהגדרתה, אך  מתבססת על רכיבי פרזול – מנגנונים, צירים, מסילות וידיות. בבחירת דלת לארון המטבח חשוב לבדוק לאיזה כיוון עליה להיפתח (פנים, חוץ, מעלה או הצידה), כשגם כאן תמצאו מנגנונים מתוחכמים וחשמליים.

בתוך עולם הדלתות חשוב להכיר את הקלאפה, מנגנון מכני המאפשר לדלת הארון להיפתח כלפי מעלה. הקלאפה מהווה פתרון נוח לארונות עליונים המיועדים בדרך כלל לאחסון כוסות, צלחות וכלים דקורטיביים. בבחירת הקלאפה בדקו מהו הגובה האופטימלי (הקלפה מונעת את פגיעת הראש ומאפשרת רצף עבודה גם כשהיא פתוחה), מהו סוג הפתיחה, מה יאוחסן בה ועד כמה הנגישות קריטית.

בלורן

מדפים, ידיות ומה שביניהם

למרות הפופולאריות של מגירות, למדפים נותר תפקיד חשוב במטבח. המבחר הרחב כולל מדפים מרושתים, מדפים חבויים, מדפים הנשלפים החוצה על גבי מסילה, מדפים מזכוכית שחורה בעלי גוף תאורה מובנה, מדפי זכוכית התלויים באוויר ומחוברים לתקרה או לדופן של ארון גבוה, מתקני עזר להרמת המדפים החבויים ועוד.

דלתות ומגירות ללא ידיות מבוקשות כיום במיוחד במטרה להעניק למטבח את המראה המודרני והישר. ניתן למצוא מנגנונים חשמליים, חזיתות הנפתחות בלחיצה ועוד, אך שימו לב שחלק מהמנגנונים הפחות איכותיים רגישים לפגיעות. הקפידו על גימור איכותי ובדקו את עמידות החומר (בעיקר מתכת, פלסטיק או עץ) ללחות, ללכלוך ולחום.

מערכות הפרזול המבני

תריסים, חלונות ופתחים נוספים הם בפועל חלק מהפרזול של המטבח. חשוב להתייחס אליהם כפריטים דקורטיביים ולתכננם מראש כחלק מעיצוב המטבח כולו. ניתן למצוא תריסים הניתנים לצביעה בהתאמה לחזיתות וכן חלונות מחומרי גלם שונים (כמו זכוכית בצבעים ומרקמים שונים או ברזל), פתרונות מיוחדים דוגמת חלונות בלגיים ועוד. מנגנוני הפתיחה של התריסים והחלונות השונים מתחדשים תדיר וכוללים פתרונות ידניים, אוטומטיים או חשמליים.

לסיכום, ציר הדלת, המגירה בתוך הארון, מנגנון הפתיחה והסגירה, הידית, המדפים והמתקנים השונים המשולבים בארונות – כל אלו הם אולי פרטים קטנים, אך בעלי משמעות גדולה מבחינת היעילות, הנוחות והאסתטיקה של המטבח. והרי אמרו כבר ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים".

בלורן

הפרסום שלך יכול להיות כאן!

עוד כתבות

מילון מושגים מא׳ ועד ת׳
מתכננים לעצב מטבח חדש, שפת המטבח נשמעת לכם זרה ולא מוכרת, כמו בהרבהתחומים בחיים ישנם מושגים...
מינימליזם בלופט יוקרתי באתונה
רוני רבינו הלופט ממוקם ברובע מגורים יוקרתי, בחלקו הצפוני של המרכז ההיסטורי של אתונה ונקרא "קאזה...
הווילה המדהימה אותה עיצב המעצב האיטלקי מרטיני באגם מישגן
רוני רבינוהמבנה הארכיטקטוני של הבניין מכיל רמזים קולוניאליים וויקטוריאניים קלאסיים בו זמנית. זהו בית בהיר במיוחד שעומד...
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז בעיצוב אדריכלי Vudafieri-Saverino Partners ממילאנו, החלל החדש של La Maison...