בואו לעקוב אחרינו

פרזול במטבח – הרכיב הנסתר שמחבר הכל

שיתוף הפוסט

המטבח שלנו צריך להיות מעוצב, מתוכנן ביעילות ונוח לשימוש. אך דבר לא יעבוד בלי החלק שלרוב הוא נסתר מהעין, אך תמיד משמעותי – הפרזול. זהו הרכיב שגורם לכל שאר הדברים להחליק היטב למקומם…

שחר בן-פורת ואורן אגמון

תכנון של מטבח חייב להיות מוקפד אם מעוניינים שהוא יספק את כל הצרכים של דיירי הבית. זה מתחיל עם ה"שחקנים הכבדים", בראשם הדלתות, החזיתות, המשטחים, הברזים וכן הלאה. אלא שתכנון יעיל ועיצוב מדוקדק אינם יעילים ללא אותם מנגנונים ההופכים את המטבח שלנו לפרקטי ולנוח. בסופו של יום דלת שקשה לפתוח אותה, ידית שלא נוח להחזיק בה, מתקן תליה קטן מדי או מגירה שנסגרת בטריקה עלולים להפוך למטרד בלתי נסבל. אלו הן רק מספר דוגמאות לדברים "קטנים" שעלולים להתפתח לבעיה גדולה.

הכירו את עולם הפרזול, שמשפיע במידה רבה על ההנאה שלנו מהמטבח.

שלושת מאפייני רכיבי הפרזול

נהוג לחלק את המטבח לשלושה אזורים – אזורי בישול, אזורי אחסון ואזורי פינוי וניקיון. החלוקה של הפרזול בהמשך לכך היא לשלוש קבוצות. ישנו פרזול מבני, הכולל תריסים, משקופים וגופי תאורה. פרזול גלוי, הקבוצה השנייה, מכיל את האביזרים הבולטים – כגון ידיות, מדפים, מתקני תליה, דלתות, קלאפות ועוד. תחת הפרזול הנסתר תמצאו צירים, מעצורים, מסילות וגלגלים, מנגנוני פתיחה, מגירות וכדומה.

הרכיבים הפנימיים

איכות המוצרים והחלקים הפנימיים שיותקנו במטבח תקבע את היכולת ליהנות מהעיצוב ותשפיע על השימוש בו. החלק הנסתר בפרזול המטבח הוא בעל חשיבות מכרעת. בין אמצעי האחסון תמצאו ארונות, מזווה נשלף, מגירות, מדפים ועוד.

מגירות הן הרכיב המרכזי בתחום. מזה מספר שנים שהנטייה היא להרכיב מגירות נשלפות במקום מדפים. מגירה היא פרקטית ואסתטית, כוללת אפשרויות עיצוב מגוונות, מספקת אופני סידור וחלוקה שונים, מסתירה את חוסר הסדר ובעיקר – יוצאת אלינו ולא אנו ניגשים אליה, להבדיל ממדף.
למגירות מגוון רחב של מוצרי ומנגנוני פרזול: ציר, מנגנון פתיחה וסגירה, דפנות, תחתית וחזית. הטכנולוגיות הקשורות במגירות רבות, מגוונות ומעוררות השראה מבחינה עיצובית ופונקציונלית. בשנים האחרונות שמים דגש גדול על טכנולוגיית התנועה של המגירה, במטרה לאפשר תנועה חלקה ושקטה יותר. לפעמים יש שימוש במנגנון לפתיחה חשמלית (סרוו-דרייב). בעת בחירת המגירות למטבח רצוי לבחון את איכות ואופן הפעילות של מנגנוני הפתיחה והסגירה.

יעד פרזול

המגירות הנוכחיות יכולות לשאת משקלים גבוהים (של כ-60-80 ק"ג) ולשמור על יציבות המונעת "שקיעה" של המגירה. זאת להבדיל ממגירות ישנות שהיו בעלות כושר נשיאה של מספר קילוגרמים בלבד. כדי ללמוד על כושר הנשיאה נסו במידת האפשר לתרגל פתיחה וסגירה של המגירה כשהיא עמוסה בפריטים.

בשוק קיים מגוון גדול של  מגירות בגדלים ובצורות שונות. חשוב לעצב מגירות המתאימות לריהוט ולרצון האסתטי העיצובי, תוך הקפדה שהן תהיינה מותקנות עד הגובה בו ניתן בקלות לפתוח, לסגור, להוציא ולהכניס מוצרים. עולם הפרזול מציע מתקנים לחלוקת מגירות, כשהשימוש במחיצות פנימיות הוא אחת המגמות הבולטות בשנים האחרונות: המחיצות מאפשרות התאמה של עיצוב המגירה לפריטים המאוחסנים בה ומציעות גישה מהירה לפריטים, סדר ו"הגדלה" של שטח האחסון.

מגובה מסוים רצוי להתקין ארונות, בעוד שבגובה נמוך מגירות מתאימות יותר מאשר מדפים. בעיקרון עדיף להשתמש במגירות מתכת כדי לשמור על התכולה מפני לחות ומכיוון שמגירות מתכת מאפשרות להתקין בתוכן בקלות אביזרים מסייעים ומנגנונים. עם זאת, חומרים אחרים הנחשבים לחמימים יותר בהחלט אפשריים.

צירים, מסילות ומנגנונים

לאחר שהתייחסנו למגירות, חשוב להכיר את הצירים, המסילות והמנגנונים השונים. תפקידם הוא לייעל את השימוש ולאפשר עיצוב מיוחד ונקי של הדלתות, המגירות וכלל רכיבי המטבח. הנקודה המרכזית לטווח הארוך היא חומרי הגלם. זכרו שהפטנט המוצלח ביותר לא יתפקד כשהוא עשוי מחומרים המושפעים מלחות ומלכלוך שקיימים תדיר במטבח. בנוסף החלפת מנגנון שכזה כרוכה בהוצאה כספית לא מבוטלת.

כיום קיים מגוון סוגי מסילות. למסילות הגלגלים הסטנדרטיות (30 ק"ג) ולמסילות הטלסקופיות (80 ק"ג) נוספו עם השנים מנגנונים חדישים שיכולים לשדרג את חווית המשתמש. ניתן לדרוש מנגנונים לפי רצונכם, גם אם הם צפויים להיות יקרים יותר.

גיוון וטכנולוגיה מתקדמת תמצאו גם בגזרת הצירים. אחד החלקים החשובים הוא מנגנון הפתיחה. המנגנונים החדשים מאפשרים פתיחה וסגירה חלקה של מגירה באמצעות נגיעה קלה בחזית או באופן חשמלי, מנגנון נעילה שימנע פתיחה על ידי הילדים ועוד.

בלורן

יש פתרון גם לפינות

הפרזול הפנימי של המטבח הופך להיות מאתגר במקרה של פינות המטבח, שחוסר הנגישות שלהן הקנה להן את הכינוי "הפינה השחורה של השיש". לאחר שתכננתם את תפקיד הפינה במטבח חשוב לבחור במתקן המתאים. ניתן למצוא כיום מנגנונים מתקדמים הכוללים חידושים באופן פתיחת הדלת, בחלוקה למדפים, בשילוב בין אמצעי האחסון ועוד. הפתרונות המוצעים כוללים ארונות פינתיים שמגירותיהם נשלפות בתנועה סיבובית; מתקני קרוסלה הנבדלים בצורה, בגודל ובקוטר; מערכת מגירות פינתיות היוצאות בשליפה מלאה ועוד.

רכיבים חיצוניים

דלתות עומדות במרכז הפרזול החיצוני במטבח. הדלת היא אמנם לא מוצר פרזול בהגדרתה, אך היא מתבססת על רכיבי פרזול – מנגנונים, צירים, מסילות וכמובן ידיות. בבחירת דלת לארון המטבח חשוב לבדוק את כיוון פתיחתה: כלפי חוץ, פנים, מעלה או הצידה. גם כאן תמצאו מנגנונים מתוחכמים ופתרונות חשמליים.

בעולם הדלתות חשוב להכיר את הקלאפה – מנגנון (בוכנה או קפיץ) המאפשר לדלת הארון להיפתח כלפי מעלה. זהו פתרון נוח לארונות עליונים המיועדים לרוב לאחסון כוסות, צלחות ותבלינים. בבחירת הקלאפה בדקו מהו הגובה האופטימלי בו אין סיכוי לפגיעת ראש, מה יאוחסן בה ועד כמה הנגישות קריטית.

דומיסיל

מדפים, ידיות ומה שביניהם

חרף כל הנאמר על ההעדפה של מגירות, למדפים נותר תפקיד חשוב במטבח. מדפים מרושתים, מדפים חבויים, מדפים הנשלפים החוצה על גבי מסילה, מדפים מזכוכית שחורה בעלי גוף תאורה מובנה, מדפי זכוכית התלויים באוויר ומחוברים לתקרה או לדופן של ארון גבוה – אלו הם חלק ממבחר המדפים הקיימים בשוק.

חשוב לוודא את טיב המוצר שבוחרים והחברה שמאחוריו, מכיוון שחלק מהמנגנונים רגישים לפגיעות. דלתות או מגירות ללא ידיות מבוקשות כיום יותר מתמיד במטרה להעניק למטבח את המראה המודרני והישר. אם השכלולים הטכנולוגיים לא שכנעו אתכם לוותר על ידיות, כדאי שתדעו שכיום ניתן למצוא ידיות העשויות ממתכות, מפלסטיק או מעץ. יש להקפיד על גימור איכותי ולוודא את עמידות החומר ללחות, ללכלוך ולחום.

השימוש ביחידות תליה הולך ופוחת בשל הגישה העיצובית המרחבית המעודדת אחסון פנימי ולא חיצוני. יחד עם זאת, חיבורים מאסיביים מאפשרים תלייה בטיחותית של כמעט כל דבר וחיסכון במקום, כך שלפעמים מדובר בפתרון נוח.

מערכות הפרזול המבני

תריסים, חלונות ופתחים נוספים הם בפועל חלק מהפרזול של המטבח. חשוב להתייחס אליהם כפריטים דקורטיביים ולתכננם מראש כחלק מעיצוב המטבח כולו. כיום החברות הגדולות מציעות מגוון אפשרויות רחב. מנגנוני הפתיחה של התריסים והחלונות השונים מתחדשים תדיר וכוללים מנגנונים ידניים, אוטומטיים וחשמליים.

לסיכום, הציר של הדלת, המגירה בתוך הארון, מנגנון הפתיחה והסגירה, הידית, סוג המדפים בהם משתמשים והמתקנים השונים המשולבים בארונות – כל אלו הם אולי פרטים קטנים, אך בעלי משמעות גדולה. בתכנון נכון הם עושים את המטבח ליעיל ולנוח לשימוש … ואל תשכחו … הרי לא בכדי נאמר כי "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים"…

הפרסום שלך יכול להיות כאן!

עוד כתבות

מילון מושגים מא׳ ועד ת׳
מתכננים לעצב מטבח חדש, שפת המטבח נשמעת לכם זרה ולא מוכרת, כמו בהרבהתחומים בחיים ישנם מושגים...
מינימליזם בלופט יוקרתי באתונה
רוני רבינו הלופט ממוקם ברובע מגורים יוקרתי, בחלקו הצפוני של המרכז ההיסטורי של אתונה ונקרא "קאזה...
הווילה המדהימה אותה עיצב המעצב האיטלקי מרטיני באגם מישגן
רוני רבינוהמבנה הארכיטקטוני של הבניין מכיל רמזים קולוניאליים וויקטוריאניים קלאסיים בו זמנית. זהו בית בהיר במיוחד שעומד...
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז בעיצוב אדריכלי Vudafieri-Saverino Partners ממילאנו, החלל החדש של La Maison...