בואו לעקוב אחרינו

עולם של משטחים

שיתוף הפוסט

משטחי העבודה למטבח – "מרכז הבמה" של עולם המטבחים – זוכים לעדנה בשנים האחרונות. ככה זה כשהטכנולוגיה נרתמת למשימה ומסייעת בפיתוח משטחים חדשים ובמיקסום משטחים קיימים, כאשר האופנות משתנות תדיר וכשהיצע האופציות כיום רחב יותר מאי פעם.

סקירה מקיפה של כל מה שחדש, מעניין ורלוונטי בשוק המשטחים

דליה קליגר

צילומים: יצרן

עד לאחרונה משטחי העבודה במטבח היו לרוב משטחי קווארץ. אבן קיסר נתפסה כמשטח אופטימלי ומוביל עבור המטבח, הן במחירים נמוכים יותר של סטנדרט קבלן והן בסטנדרט גבוה יותר (התמחור היה תלוי בין היתר בצבע ובטקסטורה). משטחי העבודה משיש ומגרניט, שליוו את מטבחי ישראל לפני עשורים רבים, נחשבו לבעייתיים לשימוש עקב רגישות להכתמה ולסדקים.

בשנים האחרונות, חל מהפך של ממש בעולם המשטחים. במסגרת זו נחשפנו למשטחים חדשים ולעדנה של אלו הקיימים. המרדף אחר טרנדים עיצוביים חדשניים, וההתייחסות למשטח כאל "מרכז הבמה" של עולם המטבח, פתחו בפנינו אינספור משטחים מעוצבים בדגמים מרהיבים, המעשירים את המטבח וחלל הבית ולכן מקשים על הבחירה.

מגמה חשובה אחרת מלווה אותנו מזה למעלה מחמש שנים. אנו רואים כיצד הטבע כבר מזמן לא נמצא רק מחוץ לבית, אלא מוצא את מקומו בעיצובים שונים הנעשים בחלל המטבח והבית בהשראת הטבע. מגמה זו להערכתי צפויה ללוות אותנו עוד שנים. הדרישה ליופי במראה טבעי והכמיהה לחדשנות עיצובית וטכנולוגית חשפו אותנו ללוחות גרניט פורצלן. לוחות אלו נעשים פופולאריים בכל רחבי העולם גם עקב סיבות אקולוגיות. החומר הטבעי של הגרניט והשיש הולך ומתכלה מצד אחד, כשכתוצאה מכך פועלים ה"ירוקים" שרוצים לשמור על הטבע כי לא נותר הרבה ממנו. עלה הרצון ליצור תחליף אותנטי, שימנע ממשאבי הטבע להתכלות. הפתרון הנבחר הוא שימוש בגרניט פורצלן עם טקסטורות המדמות את הטבע.

עולם הקרמיקה העניק מענה הולם ללוחות גרניט פורצלן בעובי 12 מ"מ ובגדלים של 330/160, ובכך שימש תחליף ללוחות הגרניט והשיש הקיימים בטבע.

שאלה שעולה במצב הדברים הנוכחי היא האם מדובר בטרנד חולף. שיש וגרניט טבעיים נמצאים כבר שנים רבות. לוחות הפורצלן מהווים טרנד חם בעולם, ובטוח שהם כאן כדי להישאר. חברות המייצרות גרניט פורצלן מצטיינות בטכנולוגיות חדשניות ומתקדמות מזה שנים. חברות הקרמיקה נתנו וימשיכו לתת מענה לאיכות ולעיצוב אינסופי. יכולות הייצור של לוחות גרניט פורצלן בכל דגם, צבע, מראה וטקסטורה, ובהתאם לטרנדים משתנים באיכות בלתי מתפשרת, מבטיחים שימוש לאורך שנים רבות. הלוחות נחשבים לעמידים, לוורסטיליים ומציעים תחזוקה זולה. הם זמינים בטקסטורות ובגימורים אינסופיים, שיכולים לשמש לריצוף, לחיפוי ולמשטחי עבודה. קיימת אפשרות ליצירת Total Look Solution – מראה אחיד ומושלם בצבע ובמרקם לאורך משטח העבודה, הריצפה וחיפוי הקירות.

Scic

סוגי המשטחים בשוק הישראלי

את סוגי משטחי העבודה למטבח יש לבחור בקפידה יתרה. המשטח אחרי הכול הוא ה"לבוש" העיקרי של המטבח, ולכן התאמתו חייבת להיות מדויקת ומושלמת – הן ברמה הוויזואלית והן ברמה הפרקטית. בצד העיצובי יש לקחת בחשבון לא רק את צבעי המטבח, אלא גם את חלל המגורים. רצוי ליצור התאמה של צבעים וטקסטורות בחיפוי ובריצוף, תוך התאמה למראה הכללי של הבית (כפרי, מודרני, תעשייתי וכן הלאה).

מבחינת פרקטיקה, חשוב לבדוק את עמידות המשטח לשחיקה, להכתמה, לשריטות, לחום גבוה ואף לחומרים כימיים ולחומצות. יש לוודא שהעבודה על המשטח נוחה ויעילה, וכי ניתן לתחזק ולנקות אותו בקלות.

משטחי גרניט פורצלן

משטח גרניט הפורצלן מיוצר מחימר פורצלני ומפיגמנטים, ונשרף בטמפרטורה של למעלה מ-2,000 מעלות צלזיוס. בין המשטחים הפופולאריים כיום ניתן להזכיר את דקטון, חברת DK-Stone המשווקת את Sapienstone, למינם ונאוליט. משטחי גרניט אלו מיוצרים בטכנולוגיות מתקדמות ביותר על ידי חברות הקרמיקה בספרד ובאיטליה.

משטחי גרניט פורצלן הם בעלי מרקם, גוון וטקסטורות אינסופיות, המעניקים למטבח או לאמבט מראה עיצובי יוקרתי. הלוחות מצטיינים באיכות ובעמידות גבוהים במיוחד בפני חום גבוה. הם מאופיינים ב-0% ספיגה, אינם מוכתמים ועמידים בפני שחיקה, שריטות, חומרים כימיים וחומצות. האחזקה והניקוי של משטחי גרניט פורצלן נחשבים לנוחים.

משטחי קווארץ

אבן קיסר, סיליסטון K-Stone ודומיו. לוחות הקווארץ מיוצרים מתערובת של חול צורני (קווארץ), שרפים פולימריים ופיגמנטים. משטחי הקווארץ מגיעים בטקסטורות ובגוונים רבים בעלי מראה הומוגני, ונחשבים לעמידים במיוחד בפני שחיקה ושריטות. החומר מתאים במיוחד למשטחי עבודה, אך רגיש לחום ומוגבל טכנולוגית ברמה הוויזואלית.

שיש וגרניט טבעיים

גרניט הוא מחצב טבעי הנחשב לאחד החומרים החזקים בטבע. סלע הגרניט נוצר במעמקי האדמה, בעומק רב מתחת לקרום כדור הארץ, בתהליך קריסטליזציה הנמשך מיליוני שנים. התפרצויות של הרי געש ותזוזת לוחות בקליפת כדור הארץ יצרו הרים של מחצבים שונים – קווארץ, שיש, גרניט.

סלעי הגרניט מגיעים בצבעים שונים, על פי המינרלים הנמצאים בהם. ברוב המקרים הגרניט נראה בצבעים חזקים דוגמת אדום, שחור, אפור וורוד. חוזק הגרניט נקבע על ידי אחוזי הקווארץ הקיים בתוכו.

השיש הוא סלע קרבונטי מטמוגרפי, כלומר סלע משקע שעבר התמרה כתוצאה מחום ומלחץ במעמקי כדור הארץ. הוא מכיל מינרלים וגיר, ועקב כך מגיע בגוונים מרהיבים עם טקסטורות ייחודיות בעלות עורקים ונימים המשווים ללוח מראה יוקרתי ביותר. שיש היא אבן רכה יותר, ולכן סופגת, נכתמת ונשרטת. העמידות הירודה הופכת אותו למתאים פחות לשמש כמשטח עבודה במטבח.

DK Stone Design

נירוסטה

משטח עבודה מנירוסטה, הלא היא פלדת אל חלד, נפוץ במסעדות ובמטבחים תעשייתיים ומתאים גם לחובבי מטבחים תעשייתיים המעוניינים לשלב משטח נירוסטה עם חומרים נוספים ליצירת מראה מעוצב והייטקיסטי. משטחי הנירוסטה נחשבים לפרקטיים, לפשוטים ולנוחים לאחזקה. הם קלים לניקוי ועמידים לחום. החיסרונות המשמעותיים הם שניתן לראות על גבי המשטח כל טביעת אצבע, כמו גם העובדה שהוא נשרט בקלות יחסית.

את משטחי הנירוסטה ניתן להזמין כיחידה אינטגרלית אחת, המשולבת עם הכיור והכיריים – מה שמהווה יתרון גדול. מנגד חשוב לשים לב לסוגי הנירוסטה וליצרן העומד מאחוריה.

משטחי עבודה מעץ

משטחי העבודה מעץ נחשבים לאסתטיים, למרשימים ומהווים תוספת חמימה לעיצוב המטבח. הם מתאימים במידה רבה לשילוב באי או בדלפק. ישנם סוגים רבים של עץ, מהם ניתן לבחור את משטח העבודה על פי האיכות ועמידות המשטח.

החיסרון המשמעותי בשימוש במשטחי עץ הוא התחזוקה הרבה והשוטפת שהמשטח דורש על מנת שיוכל לשרת את בני הבית לאורך זמן. נדרשות עבודה תחזוקה של שפשוף ואיטום לעיתים קרובות. כמו כן חשוב להיזהר במהלך השימוש במים במטבח ובו משטח עבודה מעץ.

משטחים אקריליים/פולימריים

משטחי קוריאן LG ודומיהם. המדובר במשטחים אקריליים בעובי של 6 מ"מ, המגיעים במספר גדול של גוונים וטקסטורות. היכולת לייצר משטח עם כיור כיחידה אינטגרלית אחת ואורך בלתי מוגבל מעניקים למוצר את היתרון העיקרי שלו. הוא כולל חיבורים והדבקות שאינם נראים לעין, כך שהמשטחים הם הומוגניים ובעלי מראה נקי, איחיד ומינימליסטי. מנגד המשטחים נחשבים לרגישים במיוחד לחום, לשריטות ולהכתמות.

גטניו

הפרסום שלך יכול להיות כאן!

עוד כתבות

מילון מושגים מא׳ ועד ת׳
מתכננים לעצב מטבח חדש, שפת המטבח נשמעת לכם זרה ולא מוכרת, כמו בהרבהתחומים בחיים ישנם מושגים...
מינימליזם בלופט יוקרתי באתונה
רוני רבינו הלופט ממוקם ברובע מגורים יוקרתי, בחלקו הצפוני של המרכז ההיסטורי של אתונה ונקרא "קאזה...
הווילה המדהימה אותה עיצב המעצב האיטלקי מרטיני באגם מישגן
רוני רבינוהמבנה הארכיטקטוני של הבניין מכיל רמזים קולוניאליים וויקטוריאניים קלאסיים בו זמנית. זהו בית בהיר במיוחד שעומד...
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז בעיצוב אדריכלי Vudafieri-Saverino Partners ממילאנו, החלל החדש של La Maison...