בואו לעקוב אחרינו

החומרים שיתנו למטבח שלך את האווירה המושלמת

שיתוף הפוסט

kitchen

1. עץ מלא
העץ מכיל כמות גדולה של מים, ולכן הוא עובר תהליכי ייבוש, בכדי למנוע מצב של התרחבות או התכווצות בשינויי מזג האוויר. עץ מעובד מנוסר תחילה, ואחר כך עובר תהליך ייבוש טבעי (ייבוש חצרות), העשוי להימשך כמה חודשים ודורש מתקנים מיוחדים, או ייבוש מלאכותי באמצעות תנורים, בתהליך הנמשך כ-72 שעות. לאחר ייבושו, מקציעים את העץ ללוחות בעובי 2.5 ס"מ. סוגי העץ המשמשים לחזיתות מטבח הם אלון אדום או לבן, דובדבן, בוק ומייפל. לעתים רחוקות משתמשים בעצי טיק, מהגוני, אגוז ואורן.
2. לבידים (דיקט, סנדוויץ')
לבידים הם קילופי עץ גושני המונחים זה על גבי זה בכיוונים מנוגדים, שתי-וערב. דפי העץ מחוברים אחד לשני בתפירה או הדבקה, כשחוזקו של הלביד תלוי במספר שכבות העץ ובעוביין, הנע בין 3 ל-40 מ"מ. מספר שכבות העץ הוא תמיד אי-זוגי, כשהשכבות החיצוניות יהיו תמיד בכיוון האורך. לבידים בעובי של עד 8 מ"מ מכונים דיקטים, ומעובי של 8 מ"מ ומעלה – סנדוויץ'. בתעשיית הלבידים משמשים עצי גבון, אוקומה, צפצפה ואורן. הלביד ידוע כחומר חזק ועמיד בתנאי לחות, ולפיכך נפוץ מאוד בתעשיית המטבחים.
3. שבבית
שבבית, או בשמה הנפוץ סיבית, עשויה מנפולת השבבים הנוצרים בעת קילוף העץ בייצור הלבידים. אלו נאספים ונכבשים יחד עם דבק. לוחות השבבית עשויים שלוש שכבות, כששתי השכבות החיצוניות יוצרו משבבית עדינה על מנת שפני השטח יהיו חלקים ונוחים להדבקה. השבבית עדיין תופסת נתח ניכר בתעשיית הדלתות, בזכות איכות ועמידות גבוהים ומחיר אטרקטיבי.
4. MDF, HDF
לוחות סיבי העץ, ה-MDF, עשויים אף הם מנפולת תעשיית השבבים. כאן הייצור מורכב יותר, וכולל שלבים של אידוי הסיבים, הוספת שרף, ייבוש ויציקה לתבנית בתהליך המשלב ואקום וכבישה דו-שלבית: כבישה קרה ולאחריה כבישה הידראולית בטמפרטורה ולחץ גבוהים. לאחר ליטוש, מאפשרים פני השטח החלקים של ה-MDF צביעה או כיסוי וגימור ברמה גבוהה ביותר. משום שהלוח עשוי מקשה אחת, אפשר ליצור עליו תבליטים וחריטות עד לעומק של 6 מ"מ. הלוחות אינם רגישים לשינויי מזג האוויר ולפיכך לא יופיעו בקיעים בצבע, וכיום משלבים בהם חומר בעל עמידות לחרקים המכיל גם מעכבי בעירה. ה-MDF אינו עמיד בתנאי לחות קשים לאורך זמן.
לאחרונה החל שימוש בחומר הקרוי HDF, הזהה כמעט בהרכבו לזה של MDF, אך נעשה בו שימוש בדבקים חזקים שאינם פולטים חומרים מסרטנים, והשבבים שמהם מכינים אותו הם מעצים שלא נכרתו במיוחד למטרה זו.
5. זכוכית
כיום אפשר לשלב בין זכוכית שקופה, זכוכית חלבית, זכוכית בעלת טקסטורה מחוספסת וזכוכית מחוסמת. הזכוכית המחוסמת מוקשה בתהליך חימום הגורם להתפוררותה במקרה של שבר, והיא בטיחותית ויקרה יחסית.
את הזכוכית אפשר לעבד באמצעות ליטוש פאזות (שיפוע אלכסוני להסרת פינות ודפנות חדות), קידוח חורים ליצירת דוגמה או לשם חיבור, עיבוד צורני בדפנות כדוגמת ריקועים או גלים, צריבת חול אומנותית או צביעה. כיום משתמשים הרבה בזכוכית לדלתות, על מנת ליצור מראה פתוח ואוורירי.
6. חומרים פולימריים
כאן אפשר למצוא חומרים כמו קוריאן העשוי תחמוצת אלומיניום, אקריל ומינרלים טבעיים. רכיבים אלה וטכניקת העיבוד הייחודית מקנים לחזיתות, למשטחים ולכיורים יצוקים מראה הומוגני ללא חיבורים נראים. הקוריאן קל לניקוי ואפשר ללטשו פעם בכמה שנים כדי לחדש את מראהו. חומר נוסף בקטגוריה זו הוא פראפן, המגיע לרמת שקיפות של זכוכית צבועה, אך אינו זקוק למסגרת כשמשתמשים בו כחזית.

הציפויים
1. פורניר
קילוף של שכבת עץ גושני בעובי שבין 0.2 ל-0.8 מ"מ. הפורניר ניתן להדבקה על גבי בסיס לביד, MDF או שבבית. הפורניר רגיש לשינויי מזג האוויר, ולפיכך נוהגים לצפות אותו בפוליטורות לכה או בייץ. על מנת לקבל פורניר במראה יוקרתי, יש להקפיד על דוגמת עץ החוזרת על עצמה, אם כי בלתי אפשרי לקבל דוגמאות זהות בכל רצועה.
2. פורמייקה
פורמייקה עשויה משכבות נייר לבן וחום על בסיס סיליקון, המעובדות בתהליך המשלב חום ולחץ. פורמייקה היא חומר קשיח העמיד נגד שריטות, רטיבות ואש. אפשר לרחוץ אותה והיא אינה דורשת טיפול מיוחד. פורמייקה דקה בעובי 0.6–0.5 מ"מ משמשת בעיקר לציפוי פנים הארון, ואילו זו בעובי של 1.2 מ"מ משמשת בעיקר לציפויים חיצוניים על גבי לוחות MDF, שבבית או לביד.
3. צבע
שני סוגי צביעה עיקריים קיימים בתחום החזיתות. צביעה אטומה על גבי MDF או לביד, וצביעה שקופה המיושמת על גבי פורניר או עץ גושני, על מנת שסיבי העץ ייראו מבעדה.

Schueller Next125

טכניקות צביעה

• צביעה במברשת למראה כפרי.
• צביעת בייץ (צריבה), במהלכה משתמשים בפיגמנט על מנת להבליט את הטקסטורה הטבעית של העץ, ואחריו מתיזים יסוד אקרילי למילוי הסיבים כדי ליצור פני שטח חלקים, ומסיימים בהתזת לכה אקרילית. בין שכבות הצבע עובר החומר תהליך של ליטוש.
• Whitewash – תהליך המשלב צביעה וניגוב ליצירת מראה עתיק ומיושן. שיטת ההלבנה עושה שימוש מבוקר במי חמצן למתן גוון לבן ערפילי השומר על הטקסטורה הטבעית של העץ.
• Inlay – שילוב של כמה פורנירים בגוונים שונים באמצעות השתלת לייזר או בתהליך ידני, ליצירת חזית הנראית כיחידה אחת ומאופיינת בדוגמאות מיוחדות וברמת גימור גבוהה. מחירן של דלתות המעובדות בשיטה זו גבוה יחסית.
• צביעה על MDF – הלוחות עוברים עיטוף בפוליאסטר, שלאחריו מתבצע שלייף (שיוף בכמה דרגות, החלקות וסתימת חורים). לאחר ניקוי, מתבצעת צביעה בחדר שהוא אטום לחלוטין לחדירת אבק. אז מיובשים הלוחות למשך כשעתיים בחום של שישים מעלות. יתרונה הגדול של טכניקה זו הוא הרכבת צבעים לפי דרישת הלקוח, כולל חיקוי טקסטורת שיש, גרניט, מריחות צבע ואפילו זמש, או שילוב דוגמאות וציורים בעבודת-יד. חסרונה הוא רגישות הלוחות הצבועים למכות ושריטות, העלולות לפגוע בצבע ובשכבת ההגנה.
• צביעה בתנור – שיטה נוספת המיושמת על גבי לוחות MDF, במסגרתה מפוזרים חלקיקי צבע על הלוחות המוכנסים לתנורים בחום גבוה. החלקיקים נמסים וחודרים אל תוך הלוח, ולפיכך הצבע בשיטה זו עמיד יותר.

שילובים נפוצים

PS 2014-01-28 ABIMIS
PS 2014-01-28 ABIMIS

להלן כמה שילובים נפוצים של חומר וציפוי ליצירת דלתות מטבח:

1. דלתות עץ מלא – הדלת עשויה במלואה מלוחות עץ המודבקים בלחץ ויוצרים פלטה אחידה, אותה אפשר לחתוך, להחליק ולשייף וליצור תבליטים וחריטות לפי דרישת הלקוח. דלתות עץ עשויות מ-3 שכבות של 7 מ"מ, כשהלוח האמצעי הפוך בכיוון הסיבים, על מנת להעניק לדלת עמידות נוספת בתנאי לחות. הנפוצות ביותר הן דלתות מסגרת, שבהן מסגרת עץ היקפית הבנויה מ-4 לוחות המחוברים בזווית ישרה או בזווית של 45 מעלות. אל פנים המסגרת מוכנסת מילואה מעץ, שבשל נטייתה להתרחב או להתכווץ בהתאם לתנאי הלחות ממוקמת במרחק 3 מ"מ מתוואי המסגרת הפנימי.
דלתות עץ חייבות בציפוי שכבת מגן של לכה או בייץ, ומאופיינות בסגנון פשוט, עיצוב שקט ועמידות לאורך שנים. עם זאת, יש לזכור כי עץ הוא חומר חי העלול לעבור שינויים, ולא תמיד אפשר לקבל גימורים מושלמים דוגמת אלו הקיימים ב–MDF.
2. דלתות מאדני רכבת – המראה המתקבל כבד מאוד ודורש מטבח מרווח ושטוף אור. מטבח כזה אינו מתאים לדירה בגודל ממוצע. העצים הנפוצים לשימוש באדני רכבת הם אלון, אורן, בוק וגארה, המיובאים מאירופה, מאפריקה ומאוסטרליה. עצים אלו עוברים תהליך של התיישנות בשמש ובגשם. את האדנים פורסים לרצועות לפי דרישת הלקוח. אדן הרכבת עשוי סיב חזק וטבעי שעבר דפורמציה והוא מעניק מראה גס ומיוחד. חסרונו העיקרי של החומר הוא ריחו החזק והקושי לעבדו.
3. דלתות פורמייקה – מגוון הצבעים והדוגמאות הקיימים בפורמייקה כמעט אינסופי וכולל גימור חלק או מפוספס, במרקמים המחקים את הטבע, כגון אבני שיש או גרניט, וגימורים מטאליים בגוני כסף וזהב. בעבר החומר נתפס כעממי, משום שניסה לחקות את מראה העץ הטבעי. כיום עומדות דלתות הפורמייקה בפני עצמן ומציעות שלל יתרונות ועיצובים ייחודים.
4. דלתות פוסט פורמינג – שיטת כיפוף של לוח הבסיס עם ציפוי פורמייקה בעובי 0.5 עד 8 מ"מ ליצירת פינות ודפנות עגולים בעלי גימור מושלם. עיצוב זה נתפס היום כמיושן.
5. דלתות פוסט פורמינג מיוחדות – דלתות MDF מצופות פורמייקה המשופעות לארבעה כיוונים. כיום אפשר לקבל את הדלת עם קנטים מעץ, הנותנים מראה של דלת מעץ מלא.
6. דלתות פורמייקה תלת ממדיות – בעזרת טכנולוגיה ייחודית להגמשת הפורמייקה, מייצרים דלתות MDF עם אפשרות להבלטות והטבעות.
7. דלתות פורניר – מופיעות כדלתות מסגרת עץ עם מילואה פנימית העשויה דיקט או MDF ומצופה פורניר, או דלת העשויה יחידה אחת של דיקט או MDF ומצופה כולה פורניר. המראה המתקבל הוא של דלת עץ מלאה, אותה אפשר להשאיר בגוון הטבעי או לגוון בצביעה בשיטת בייץ, Wash, Inlay, או באמצעות הלבנה.
8. דלתות פי.וי.סי – דלתות MDF מצופות יריעת פולימר עמידה בחום, לחות, שחיקה וחומרים כימיים. ציפוי הדלתות נעשה בכבישה חמה, המאפשרת ציפוי החזית וההיקף. דלתות אלו מספקות מענה לבעלי סגנון ייחודי שאינו קלאסי.
9. דלתות זכוכית – עד לאחרונה השתמשו בדלתות זכוכית עבור החלקים הדקורטיביים של המטבח בלבד. כיום אפשר למצוא מטבחים שלמים הבנויים עם דלתות זכוכית. שילוב הזכוכית כתחליף לדלת הרגילה מעניק מראה קליל ומאפשר יצירת אפקטים של תאורה וצבע. מסיבה זו רווח כיום השימוש בזכוכית קליר, שהיא זכוכית מחוסמת, שקופה ונטולת רכיב העופרת, האחראי לגוון הירקרק. לזכוכית זו אפשר להוסיף צבע ללא עיוות גוון. מלבד דלתות זכוכית מלאות, המורכבות כיחידה אחת, אפשר לשלב בין מסגרת עץ מלא למילואה מזכוכית או מילואה מזכוכית הנתונה במסגרת אלומיניום. דלתות הזכוכית מצוידות בבולמי זעזועים ומעצורים מיוחדים המונעים סדקים ושברים במקרה של טריקת הדלת.
10. דלתות מצופות נירוסטה – דלתות במראה התעשייתי הקר, שבו אפשר לשלב גם יחידות עץ, זכוכית או צבע ליצירת עניין. הנירוסטה היא מתכת בעלת טקסטורה חלקה, העוברת עיבוד מבריק או מט, הקרוי גם נירוסטה מוברשת. הואיל וטביעות אצבעות אינן ניכרות על הנירוסטה המוברשת, היא נחשבת לפרקטית יותר בשימוש בחזיתות המטבח.
11. דלתות מצופות אלומיניום – לאלומיניום מראה חלק ונקי והוא בעל גימור מט משי, אינו רגיש לטביעות אצבעות, ועל כן שימושי יותר מנירוסטה כחיפוי לכלל המטבח. ציפוי זה דק וקל ובעיקר יקר, וכמובן שאינו רגיש למים ובעל עמידות בינונית לשריטות. אפשר לשלב קנט אלומיניום עם מגוון חזיתות אחרות, כמו פורמייקה, צבע ופורניר, וליצור מסגרת אלומיניום לחזית זכוכית.

סוג הדלת מראה עמידות ורגישות נוחות ניקיון מחיר
עץ מלא אלגנטי, חם ועשיר עמיד לשריטות חומרי ניקוי שגרתיים. לא חזקים מדי בינוני

 

מסגרת עץ + מילואה כפרי וחם. יש המוצאים אותו כבד עמיד לשריטות חומרי ניקוי שגרתיים. התפר בין המסגרת למילואה עלול להקשות על הניקוי בינוני

 

ציפוי פורמייקה עם קנט אלומיניום נקי. יש המוצאים אותו עממי חזק מאוד ועמיד לשריטות (הקנט פחות) חומרי ניקוי שגרתיים נמוך
ציפוי פורניר אלגנטי, חם ונקי. מעניק נגיעות חום בשילוב עם חומרים מודרניים עמיד לשריטות חומרי ניקוי שגרתיים. לא חזקים מדי בינוני
צביעת מט בתנור נקי ומינימליסטי, או משויף – למראה פרובנס רגיש לשריטות חומרי ניקוי שגרתיים בינוני-גבוה
צביעה מבריקה בתנור מהייטק מינימליסטי ועד מראה רטרו בינונית חומרי ניקוי שגרתיים גבוה
זכוכית (מחויבת מסגרת דקה) נקי מאוד, חם ואלגנטי חזק מאוד חומרי ניקוי שגרתיים גבוה
ציפוי נירוסטה חומר נטרלי וחד מראה, תעשייתי אך אלגנטי נשרט. חלק מהמראה התעשייתי חומר לניקוי נירוסטה בלבד. שמנים מיוחדים גבוה
ציפוי אלומיניום חומר אלגנטי, נעים מראה, מינימליסטי חומר רך יחסית, לכן רגיש למכות ושריטות (אך פחות מנירוסטה) חומרי ניקוי שגרתיים. מים כחולים גבוה
חומרים פולימריים מראה נקי מאוד. מינימליסטי חומר עמיד מאוד וחזק חומרי ניקוי שגרתיים

גבוה

017 luna
017 luna

אחסון נבון

• לפני בחירת ארונות המטבח, כדאי לערוך חישוב של שטחי האחסון הנחוצים. לשם כך אפשר למדוד את ארונות המטבח הקיימים, לראות מה שטח האחסון הקיים ולהשתמש בנתון זה כאמת מידה לשטחי האחסון החדשים שנתכנן. במידה שמבטלים ארונות או מזנונים ששימשו לאחסון, יש לקחת גם אותם בחשבון לצורך החישוב. כדאי לעדכן את המעצב בדרישות מיוחדות: שימוש במערכות כלים כפולות, כלי אוכל בגדלים לא סטנדרטיים, אוסף בקבוקים וכוסות יין הדורשים צורת אחסון מיוחדת וכדומה.
• נדמה שקיים איזשהו צורך כמעט מסתורי בעוד ועוד שטחי אחסון. חשוב לזכור שמטבח הוא לא מחסן, ומחיר שטחי האחסון במטבח גבוה מאוד. מטבח צריך להכיל את הדברים היומיומיים והשימושיים, ללא עומס וסרבול. לכל הסרוויסים שיוצאים מהארון פעם בשנה מומלץ למצוא מקום אחר.
• במטבחים החדשים יש מקום של כבוד ללוגיסטיקת האחסון ולכל פריט שמור מקום משלו. הארונות, המגירות והאביזרים הנלווים בנויים תוך הקפדה על הנדסת אנוש ומצטיינים בחלוקה אופטימאלית, עם תאים מודולריים לאחסון הכלים והסכו"ם, מעמדים מיוחדים לסכינים, כלי עזר, תבלינים, סוכר, קפה, תה, חומרי ניקוי הסגורים במתקן בטיחותי ועוד.

כנסו להמשך לכתבה זו בקישור רכישת המטבח החדש שלכם

 

הפרסום שלך יכול להיות כאן!

עוד כתבות

מילון מושגים מא׳ ועד ת׳
מתכננים לעצב מטבח חדש, שפת המטבח נשמעת לכם זרה ולא מוכרת, כמו בהרבהתחומים בחיים ישנם מושגים...
מינימליזם בלופט יוקרתי באתונה
רוני רבינו הלופט ממוקם ברובע מגורים יוקרתי, בחלקו הצפוני של המרכז ההיסטורי של אתונה ונקרא "קאזה...
הווילה המדהימה אותה עיצב המעצב האיטלקי מרטיני באגם מישגן
רוני רבינוהמבנה הארכיטקטוני של הבניין מכיל רמזים קולוניאליים וויקטוריאניים קלאסיים בו זמנית. זהו בית בהיר במיוחד שעומד...
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז בעיצוב אדריכלי Vudafieri-Saverino Partners ממילאנו, החלל החדש של La Maison...