בואו לעקוב אחרינו

על הגז – הכיריים שלנו

שיתוף הפוסט

 

*כתבת המשך לכתבה: כל מה שחם-התנור שלנו

גז, קראמי או אינדוקציה

באופן מסורתי, הכיריים הוותיקות והפופולאריות ביותר הן כיריים העובדות על גז. לכיריים אלה יש יתרון ברור: ניתן לראות את הלהבה ולהרגיש אותה בקלות, דבר ה"מדבר" אל לקוחות רבים הרגילים לשימוש בכיריים מסוג זה.

כיריים הפועלות על גז מגיעות לרוב עם 4 או 5 להבות, אך חשוב לדעת כי העוצמה שלהן משתנה. על גב הכיריים ניתן למצוא מדבקה מטעם היצרנים על עוצמת הלהבה המתקבלת.

עוצמת הכיריים נמדדת ביחידת קילוואט. כאשר המבער הקטן פועל לרוב בעוצמה של 0.8-1 קילוואט, המבער הבינוני יעבוד על 1.4-2 קילוואט והגדולים יפעלו על בסיס 1.8-3 קילוואט, ואילו מבערים חזקים במיוחד יעבדו על עוצמה של עד 5 קילוואט. השימוש בעוצמת הלהבות תלוי בהעדפתו האישית של המשתמש.

כיריים קראמיות הן הדור הבא של הכיריים, והוא מחליף את השימוש בגז לטובת חשמל. מדובר בגופי חימום המתחברים לרשת החשמל הביתית. לכיריים קראמיות דרוש חיבור תשתית חשמל תלת-פאזי בבית, ורצוי לוודא קיומו של חיבור כזה לפני רכישתן.

מלבד השימוש במקור אנרגיה שונה, לכיריים קראמיות יש מאפיין בולט המבדל אותן מכיריים הפועלות על גז – הן מתחממות ומחממות את הסיר במהירות גבוהה מאוד.

Falmec
Falmec

בדומה לכיריים גז, גם כיריים קראמיות מציעות מספר "להבות" או מוקדים הפועלים בעוצמות משתנות. המוקדים החלשים יותר יעבדו על בסיס 1-1.2 קילוואט, המוקדים הבינוניים בעוצמתם יעבדו בעוצמה של כ-1.8 קילוואט ואילו המוקדים החזקים יעבדו בעוצמה הנעה בין 2.1 ל-2.4 קילוואט. אך בשונה מכיריים העובדות על גז, הסיר שתשימו על הכיריים יתחמם רק בחלקו התחתון, בעוד שהחלק העליון – כולל הידיות – יישאר קר. כך המזון מקבל את החום ישירות ולמבשל קל יותר לעבוד.

הטכנולוגיה החדשה ביותר בתחום מספקת סוג שלישי של כיריים – אינדוקציה. האינדוקציה היא הגרסה המתקדמת יותר של הכיריים הקראמיות, וגם היא עובדת על בסיס חיבור לרשת החשמל ודורשת חיבור תלת פאזי.

ההבדלים בין כיריים אינדוקציה לבין כיריים קראמיות גדולים, חרף העובדה שמקור האנרגיה דומה:

א. כיריים אינדוקציה עובדות עם סליל אלקטרומגנטי, הפועל אך ורק ברגע שמניחים עליו את הסיר. כאשר זה קורה, הכיריים מחממות את הסיר עצמו בלבד. בכיריים קראמיות מתחמם גם המשטח מסביב. דבר שקורה, אגב, גם בעבודה עם כיריים על בסיס גז. כאשר מרימים את הסיר מכיריים אינדוקציה, הכיריים מפסיקות לעבוד וכל משטח העבודה נותר קר.

ב. עוצמות כיריים אלו דומות לזו של כיריים קראמיות – המוקדים החלשים יותר יעבדו על בסיס 1-1.2 קילוואט, המוקדים הבינוניים בעוצמתם יעבדו בעוצמה של כ-1.8 קילוואט ואילו המוקדים החזקים יעבדו בעוצמה הנעה בין 2.1 ל- 2.4  קילוואט. עם זאת, ישנן כיריים אינדוקציה היכולות ליצור עוצמת חום של 3.3 קילוואט ואף יותר מזה.

ג. ההבדל בשיטת החימום מספק גם תוצאה מרשימה בכל הקשור למהירות החימום – כיריים אלו מחממות מהר יותר את תכולת הסירים בהשוואה לכיריים קראמיות, עד כדי 50% פחות מהזמן. בהשוואה לכיריים על בסיס גז, מהירות החימום של כיריים מסוג אינדוקציה גדולה פי 2.

לכיריים אלו יש חסרון אחד: הצורך לרכוש כלי בישול המותאמים לכיריים אלו. הסיבה לכך היא, שכלי הבישול הטובים לכיריים אלה הם אלה מנירוסטה, בעלי תחתית כפולה ובתוכה ברזל, כך שהחום יעבור אל המזון מהיחידה האלקטרומגנטית. כלי בישול רגילים יעבדו אומנם גם הם על כיריים אלו, אך הם לא יאפשרו ליהנות מהיתרונות הגלומים בהם.

 

הטכנולוגיה עושה את ההבדל

החידושים הטכנולוגיים בתחום הכיריים הביאו לעולם את הכיריים הקראמיות וכיריים אינדוקציה, אך זה לא הכל. למעשה, הטכנולוגיה יצרה מגוון רחב של פיתוחים בעולם הכיריים, המשנים כליל את מה שהכרנו בעבר. חשוב לציין כי את עיקר הפיתוחים תמצאו בעיקר בכיריים מסוג אינדוקציה.

הדבר הטרנדי ביותר הוא צג מגע, המאפשר שליטה קלה ביכולות השונות של הכיריים, כולל בחירת טמפרטורה מדויקת לכל אזור חימום בהתאם לסוג התבשיל. התצוגה הדיגיטאלית מאפשרת לראות לא רק את הפונקציות שנבחרו, אלא גם את דרגת החום, זמן הבישול ושארית החום בתום הבישול.

ELICA
ELICA

הכיריים המתקדמות משלבות פיצ'רים נוספים, דוגמת טיימר המאפשר לקבוע מראש את משך הבישול, שבסופו הכיריים כבות מעצמן, ממש כמו בהפעלת טיימר של תנור. פיצ'ר אחר המותקן בכיריים מזהה לחות. אם מדובר בנוזל הנשפך על הכיריים, הן יכבו עצמן באופן אוטומטי.

פיצ'ר אחר גורם לצפצוף ברגע שהנוזלים בסיר מגיעים לרתיחה, ואם תרצו, ניתן לקבוע כי עוצמת החום תרד ברגע שהרתיחה מתרחשת, גם זאת באופן אוטומטי. ישנן כיריים המשלבות אפשרות עצירה. כלומר, אם צריך לצאת מהבית לזמן מה עוצרים את הפעולה של הכיריים בלחיצת כפתור – וכאשר חוזרים, לוחצים על הכפתור מחדש ותהליך הבישול נמשך, לפי ההנחיות ששולבו בו מראש. ישנן כיריים עם אפשרות להעלות מיידית את הטמפרטורה בעזרת מכת חום למחבת או לסיר; ואחרות עם פונקציה המונעת מהתבשיל להישרף בהיסח הדעת, ובאמצעותה ניתן לעצור את תהליך הבישול, ללא הצורך לאתחל את הכיריים. כך, אזור הבישול נכבה, ובנגיעה פשוטה, כאשר רוצים לשוב למלאכת הבישול – הוא יחזור לטמפרטורה המקורית שלו.

טכנולוגיה חדשנית מאפשרת לשלב מספר משתנה של סירים ומחבתות, בגדלים שונים, על פי הצורך ובלחיצת כפתור. בכיריים אלו ישנו חיישן המזהה באופן אוטומטי את גודל הסירים והמחבתות ואת מיקומם על גבי המשטח, והחום נוצר בדיוק רק במקום בו הם מונחים. בדרך זו ניתן לאחד שניים מאזורי החימום ליחידת חימום אחת גדולה.

אחד היתרונות להתקדמות הטכנולוגית בכיריים אלו הוא השמירה על הבטיחות. הכיריים המתקדמות מאפשרות לנעול את הצד לזמן קצוב בעת הניקיון, כמו גם לנעול את הכיריים בפני ילדים הנמצאים ללא השגחה. בכיריים ישנו חיישן המזהה את הימצאותם של הכלים על הכיריים, והוא יכבה את הכיריים באופן אוטומטי אם הכלים נמצאים לזמן ממושך מדי, ובהתאם לדרגת החום שלהם.

 

חשיבות החומרים

החומר ממנו עשויים משטחי הכיריים מתחלק לשלושה סוגים עיקריים: אמייל, נירוסטה וזכוכית.

בעבר, הכיריים הפועלות על גז היו עשויות מאמייל, שהוא חומר קשה יחסית לניקוי, קל להישרט ועמיד פחות. כאשר הנירוסטה נכנסה לחיינו, החלו יותר ויותר יצרנים להציע ללקוחות כיריים העשויות נירוסטה – חומר עמיד יותר וקל הרבה יותר לניקוי. כיום, כ-80% מהכיריים הנמכרות בישראל עשויות מחומר זה.

חשוב לדעת כי איכות הנירוסטה נמדדת לפי עובי הנירוסטה ואיכות הליטוש שלה. בכל הקשור לעובי הנירוסטה, זהו נתון שהיצרנים אינם מספקים וקשה, למעשה, לבדוק אותו בעזרת מגע. את הגימור קל לבדוק – תראו האם משטח הנירוסטה מגיע במראה מט, המצביע על כיריים איכותיות יותר, או שהוא מבריק מאוד. פרט אחר ניתן לבדוק בקלות – תביאו אתכם לחנות מגנט קטן ותצמידו אותו לנירוסטה. אם הוא מתמגנט למשטח, זה סימן שבתוך הנירוסטה יש ברזל, מה שיוצר סיכוי שהכיריים יחלידו. בעקרון, חשוב לבחור כיריים העשויות 100% נירוסטה. בכל הקשור לזכוכית, חומר זה משמש בייצור של כיריים קראמיות או כיריים אינדוקציה בלבד.

 

ומה לגבי הגודל?

בעבר ניתן היה לרכוש אך ורק כיריים מרובעות בגודל 60 על 60 ס"מ, ממש כמו גודלם של התנורים, אך כיום נמכרות כיריים במגוון של צורות וגדלים. ישנן כיריים בצורת חצי עיגול, המשתלבות במטבח המעוצב. ישנן כיריים גדולות במיוחד, בגודל של 90 על 90 ס"מ, כך שהמרחק המתקבל בין הסירים גדול מאוד – דבר המאפשר לבשל בסירים גדולים.

ELICA
ELICA

במקביל, אפשר למצוא כיריים מלבניות בגדלים נוספים, דוגמת גודל של 90 ס"מ על 52 ס"מ, ו-1.2 מ' על 47 ס"מ. הכיריים המלבניות מתחברות לפיתוח מודרני נוסף, במסגרתו מסודרים כל הלהבות או המוקדים בשורה אחת, ולא שניים מלפנים ושניים מאחור. צורה זו משפרת את תהליך הבישול, משום שכל הסירים והמחבתות נגישים יותר ונמצאים ישר מול המבשל. בנוסף, כיריים מלבניות מאפשרות התקנה במשטחים צרים יותר בהשוואה לעבר, ובכלל זה גם במטבחים קטנים יחסית.

אחד הטרנדים הפופולאריים ביותר הוא: כיריים הנמכרות ביחידות של להבה או מוקד אחד, שרוחבן 30 ס"מ. הטרנד, שקיבל את השם דומינו, מאפשר להתקין מספר להבות או מוקדים בנקודות שונות על השיש, בהתאם למיקום ולצורה המבוקשת.

הטכנולוגיה כיום מאפשרת לשלב בין סוגי הכיריים. מי שרוצה לשלב בין סוגי כיריים במטבח, יכול לבחור משטח אחד המבוסס על שתי טכנולוגיות, או לבחור במספר יחידות קטנות הפועלות בטכנולוגיות השונות, ולהרכיב את הפסיפס המבוקש.

בשוק ניתן למצוא כיריים המשלבות מוקדים קראמיים ומוקדי אינדוקציה. בכיריים אלו ניתן להשתמש לפעולות כמו המסה ואידוי במוקדי האינדוקציה, הטובים יותר לפעולות מסוג זה, בעוד שהמוקדים הקראמיים טובים יותר לבישול וחימום. בנוסף, ניתן למצוא כיריים המשלבות להבות של גז בלצד מוקדי אינדוקציה.

כאשר בוחרים את הכיריים, חשוב לבחון את המרחק בין המבערים או המוקדים ואת הסידור שלהם על המשטח. זאת, כדי לוודא שניתן לשים עליהם את הסירים הרצויים ולבשל בנוחות. אם אתם מחפשים כיריים עם מבער טורבו, חשוב לוודא שהוא נמצא בצידי הכיריים ולא במרכזן במטרה להפריד בין הסיר הגדול לבין שאר הסירים.

 

כמה מילים על התקנה

לאחר שבוחרים את הכיריים המתאימות, חשוב להקפיד על אופן ההתקנה.

ראשית, מומלץ להתקין על השיש. חשוב לבחור במיקום הנכון, כך שהסירים לא יהיו צמודים לקיר הארון או לקיר עצמו, דבר שמפריע לבשל ועלול לגרום לנזק. באותה מידה כדאי שהכיריים לא יהיו מונחים מעל תנור. אחרת, יהיה קשה לבשל בזמן שהתנור עובד בגלל החום שהוא פולט.

התקנה עליונה הייתה נפוצה מאוד בעבר. במסגרתה התקינו את הכיריים על גבי השיש כך שהכיריים בלטו מעל לקו השיש. כיום נפוצה ההתקנה השטוחה, במסגרתה חותכים את השיש במדויק כדי לאפשר למשטח הכיריים להתאחד עם השיש. כאשר מדובר בכיריים קראמיות או כיריים אינדוקציה מתקבל מראה נקי ומודרני. התקנת כיריים גז – מומלץ שתיעשה בעזרת טכנאי גז מורשה.

 

אז מה היה לנו? תנורים וכיריים שיסייעו לנו לשמור על בריאות המשפחה ולעצב את המטבח על פי הסגנון המועדף עלינו, טכנולוגיות בישול וניקוי שהופכות את התנור הביתי לשף פרטי שגם מנקה אחריו וכיריים גמישות המתאימות את עצמן לכל גודל סיר ומחבת. ככל שהפיתוחים המתקדמים הופכים להיות נגישים יותר, הכנת האוכל בבית הופכת לקלה, נוחה, חסכונית וחכמה מאי פעם.

ILVE
ILV

הפרסום שלך יכול להיות כאן!

עוד כתבות

מילון מושגים מא׳ ועד ת׳
מתכננים לעצב מטבח חדש, שפת המטבח נשמעת לכם זרה ולא מוכרת, כמו בהרבהתחומים בחיים ישנם מושגים...
מינימליזם בלופט יוקרתי באתונה
רוני רבינו הלופט ממוקם ברובע מגורים יוקרתי, בחלקו הצפוני של המרכז ההיסטורי של אתונה ונקרא "קאזה...
הווילה המדהימה אותה עיצב המעצב האיטלקי מרטיני באגם מישגן
רוני רבינוהמבנה הארכיטקטוני של הבניין מכיל רמזים קולוניאליים וויקטוריאניים קלאסיים בו זמנית. זהו בית בהיר במיוחד שעומד...
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז
Delvaux פותח בוטיק חדש בלב פריז בעיצוב אדריכלי Vudafieri-Saverino Partners ממילאנו, החלל החדש של La Maison...